Zazdzwoń: 696 700 685
Postępowanie o zatwierdzenie układu to metoda, jaka została wprowadzona tymczasowo na czas pandemii. Jednakże sprawdziła się, dlatego też można z niej korzystać cały czas. Postępowanie o zatwierdzenie układu dotyczy przede wszystkim sytuacji, w których dłużnik napotyka trudności finansowe i nie jest w stanie regulować swoich zobowiązań wobec wierzycieli. Aby uniknąć ogłoszenia upadłości, dłużnik może podjąć próbę zawarcia układu z wierzycielami. Układ taki może obejmować różne propozycję , takie jak umorzenie części długu, odroczenie terminów płatności czy zmianę sposobu spłaty zobowiązań. Postępowanie o zatwierdzenie układu to formalny proces prawny, który pozwala dłużnikowi na przedstawienie wierzycielom propozycji układu i uzyskanie ich zgody na jego warunki.
Czym jest i na czym polega postępowanie o zatwierdzenie układu?
Postępowanie o zatwierdzenie układu to jedna z najkorzystniejszych możliwości restrukturyzacji dla dłużnika. Zyskuje on czas, a także warunki do tego, by uporać się z zadłużeniami i unika ogłoszenia upadłości. Jednocześnie jeśli wierzytelności, co do których istnieją jakieś spory (np. co do ich wysokości, ważności czy innego aspektu), stanowią więcej niż 15% ogólnej sumy wszystkich wierzytelności, postępowanie o zatwierdzenie układu nie może być prowadzone. Dzięki temu ogranicza się potencjalne spory, co jest kluczowe, gdyż z założenia ten rodzaj postępowania jest najszybszym, gdzie kwestie formalne są możliwie jak najbardziej zredukowane. Niezwykle ważnym etapem jest głosowanie wierzycieli za lub przeciw układowi. W zależności od konkretnych okoliczności i rodzaju wierzytelności, może istnieć różna procentowa większość głosów potrzebna do zaakceptowania układu. Nawet, jeśli zostanie osiągnięta, to ostateczna decyzja należy do sądu. Musi on zweryfikować, czy warunki są zgodne z prawem oraz nie stawiają wierzycieli w niekorzystnej sytuacji. Dlatego tak ważna jest analiza zadłużenia jeszcze przed rozpoczęciem działań. Jeśli potrzebujesz pomocy – napisz do mnie.
Jak przebiega proces postępowania o zatwierdzenie układu?
Dłużnik wybiera nadzorcę układu, musi sporządzić spis wierzytelności, oraz wstępny plan restrukturyzacyjny. Następnie dłużnik prezentuje swoją propozycję układu wierzycielom i odbywa się głosowanie nad układem, po czym sąd zatwierdza układ, a dłużnik musi go realizować zgodnie z ustalonymi warunkami. Od rozpoczęcia całego procesu nie możliwe jest otwieranie nowych postępowań egzekucyjnych, a dłużnik jest też chroniony przed istniejącymi – są one zawieszone. Postępowanie o zatwierdzenie układu ma na celu umożliwienie dłużnikowi kontynuowania działalności gospodarczej oraz jednocześnie zapewnienie wierzycielom lepszej perspektywy odzyskania przynajmniej części swoich wierzytelności w porównaniu z sytuacją upadłości.
Postępowanie o zatwierdzenie układu jest szybkie, efektywne i umożliwia uporanie się z długami przy jednoczesnym kontynuowaniu działalności. Coraz więcej firm korzysta z tego rozwiązania, gdyż znacznie oddala wizję upadłości, a jednocześnie daje przestrzeń do działania – spłacania wierzycieli przy jednoczesnym dalszym działaniu firmy.